Kot že sam naslov govori, si bomo v temle krajšem članku pogledali, kako se izdela ocena tveganja in tudi kdo jo lahko izdela. Videli pa bomo tudi, zakaj sta izjava o varnosti in ocena tveganja nujna dokumenta, za vsakega, ki ima podjetje. Namreč, ocena tveganja je tisti dokument, ki govori o tem, kje v podjetju obstajajo možnosti, da se uslužbenci ponesrečijo. Skupaj pa tako ocena tveganja kot tudi izjava o varnosti povesta, kako delovna mesta v podjetju tudi izboljšati. Namreč, varnost je primarnega pomena, ko imamo zaposlene ljudi v svojem podjetju. No, k temu pa lahko pripomore ocena tveganja, saj kot smo že rekli, le-ta pomaga izboljšati delovno okolje.
Kako lahko izjava o varnosti in ocena tveganja pomagata k boljšemu delovnemu okolju v podjetju?
Najprej naj povemo, da sta tako ocena tveganja kot tudi izjava o varnosti izredno pomembna dokumenta, ki si ju mora po zakonu priskrbeti vsak podjetnik. Sama izjava o varnosti z oceno tveganja govori, kot smo že rekli, o tem, kje obstajajo možnosti, da bi se zaposleni lahko ponesrečili, hkrati pa tudi zagotovi izboljšave.
Seveda pa je izjavo o varnosti in tudi oceno tveganja treba nadgraditi, v primerih, ko obstoječi načini varovanja niso (več) dovolj dobri, ali pa so se spremenili podatki o podjetju, ko je bila ocena izvedena. Namreč, vsako rastoče podjetje ves čas tudi spreminja svoj način dela in svoje delovno okolje lahko zamenja ali pa razširi. Torej, v primeru, da ocena tveganja in izjava o varnosti nista posodobljeni, je to treba storiti takoj, ko se v delovnem okolju nekaj spremeni. Tako namreč zagotovimo vsem inšpektorjem in podobnim organom, točne podatke.
Poleg izjave in ocene tveganja pa moramo povedati, da je vsak delodajalec primoran določiti tudi posebne zdravstvene zahteve, ki jih delavci za specifična dela morajo izpolniti. To opravi strokovni medicinski izvajalec, ki preveri, ali je specifični delavec sposoben opravljati točno določeno delo, ali ne.